VirtueMart
سبد خريد شما در حال حاضر خالي مي باشد.


میانگین امتیار کاربران: / 4
ضعیفعالی 

 

شکلاتی در دکوراسیون

ترکیب رنگهای شکلاتی، زرد کهربایی و نقره ای، یک قدم از گروه رنگهای خنثی جلوتر و هوشمندانه تر است. ترکیب غنی رنگهای خاکی با مایه هایی از جلای کروم، وقار و شیکی خوبی ایجاد می کند. این رنگها، خوردن قهوه و ترکیب غنی قهوه ای کاپوچینو و کرم های غلیظ با درخشش نقره ای کف آن را به یاد می آورند. این رنگها همچنین با عناصر طبیعی خاک، باد و آتش هماهنگ می شوند.

 

رنگ قهوه ای مدتها مهجور مانده بود اما اکنون در مرحله احیاست. دهه 1970 میلادی، تعریف دوباره ای برای نسل های جدید ارائه داد و اکنون قهوه ای بار دیگر به عنوان یک ابزار جالب مورد توجه است. به رنگ شکلات تیره، تافی کره ای و فنجان قهوه لاته فکر کنید. متوجه می شوید که این رنگهای راحت و گرم، چقدر آرامش دهنده هستند. آنها همچنین می توانند در مقابل سفید، کرم و شیری، کنتراست های سردی ایجاد کنند. برخی رنگهای قهوه ای، بسته به میزان سیری رنگ، می توانند سرد یا گرم باشند. مثل رنگهای تافی یا رنگ نان تست. اما این رنگها برای کار، خوب و ملایم هستند. قهوه ای خاکی نیز از مدتها پیش در دکوراسیون به کار می رفته است. رنگهای طبیعی مثل قرمز قهوه ای متوسط یا سوخته هم اگر با ترکیبات سفید به کار روند، مایه های تیره ای از مشکی متمایل به قهوه ای ایجاد می کنند. در عهد ویکتوریا، قهوه ای رنگ محبوبی بود. اتاق های آن دوره، پر از اثاثیه به رنگ و جنس چوب ماهون، وسایل چوبی به رنگ قهوه ای تیره و پرده ها و پارچه هایی با رنگ مشابه چوب بودند. ویلیام موریس طراح و صنعتگر آن دوره نیز بسیار از قهوه ای استفاده می کرد و این معمولاً مشخصه بزرگی از طرح های پارچه های اوست. طراحان مدرن، قهوه ای را بسیار کمتر به کار می برند و بیشتر به عنوان نقطه مقابل سفید از آن استفاده می کنند. از جمله نکات جالب در طیف رنگ قهوه ای، می توان به بافت گرم و متراکم خز حیوانات اشاره کرد. پوست یک گربه برمه ای که روی قالیچه دراز کشیده باشد یا یک سگ تری یر جک راسل که پوست آبنوسی اش به رنگهای آهن زنگ زده، تافی و سفید چرک متمتیل است، می توانند نکات زیادی را در مورد ترکیبات رنگ قهوه ای به شما بیاموزند. خز مصنوعی هم نقش مهمی در ترکیب قهوه ای و خنثی دارد. پوست پلنگ، زرافه و گاو هم در عین آنکه کنتراست را به نمایش می گذارند، ترکیب گرمی ایجاد می کنند. چرم ماده ای است بسیار تطبیق پذیر و جالب. وقتی نو باشد، نرم است اما بعد از چند سال استفاده به سطح سوراخ سوراخ اما مناسبی تبدیل می شود. یک مبل چرمی استفاده شده، انگار تاریخ زندگی را با غرور نشان می دهد. دسته های فرسوده و کوسن های خراشیده شده آن، همگی بخشی از این حالت غیر رسمی هستند.

 

خوب است قهوه ای تیره را در اتاق هایی که احتیاج به حس راحتی و امنیت دارند یا در اتاق هایی که معمولاً هنگام غروب و تحت نور مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند به کار بریم. قهوه ای معمولاً برای اتاق های نشیمن و خواب هم مناسب است. حتی قهوه ای تیره را می توان در مقابل فیروزه ای کمرنگ یا درخشان یا در مقابل صورتی به کار برد. در حالی که رنگ های کاراملی روشن تر، مکمل هوشمندانه ای برای سفید و کرم هستند. از لحاظ روان شناختی، قهوه ای با نیاز به امنیت، برقراری ارتباط با افراد هم فکر و نیاز به یک محیط راحت مرتبط است.

به یک فضای گرم و راحت عهد ویکتوریا فکر کنید. جایی که دیوارهای قاب دار و شیشه های نسبتاً مات، فضا را در بر گرفته اند؛ آنگاه درک بیشتری از تأثیر این رنگ خواهید داشت.

رنگ چوب، بخصوص چوبهای تیره مثل ساج، ماهون و چوب گیلاس در ترکیب رنگ مهم هستند. رنگهای گرم و نسبتاً شاد و نیز ملایم، به راحتی با رنگ روکش های کم رنگ، جلای فلزهایی مثل حلبی یا پوشش قاب آهنی ترکیب می شوند. قاب های چوبی تیره، همیشه آرام بخش و مطبوع هستند در حالیکه نیمکت ها، صندلی ها و میزهای پر زرق و برق و حکاکی شده هم صلابت و استحکام خاصی به هر اتاق چه سنتی و چه امروزی می دهند و ترکیب این عناصر متنوع، بسیار جالب و الهام بخش می شود.

"یک ترکیب بافت دار از رنگهای خاکی با جلای کرومی، نمودی شیک و باوقار دارد."

کهربا شامل رنگهای خاکی نارنجی، آجری، رنگ پریده هلو و سایر رنگهای بینابین است. این رنگها اغلب با مخلوط کردن خاک سیه نا و اخرایی با رنگهای دیگر به دست می آیند. ترکیب قرمز مایل به نارنجی با قهوه ای مایل به قرمز می تواند رنگهای خاکی تولید کند که تقریباً در طیف رنگهای قهوه ای و عناصر آن قرار می گیرند. این رنگها بیشتر آجری هستند تا شکلاتی. طیف کهربایی همچنین مجموعه جالبی از رنگهایی است که بسیار به تغییر نور حساس هستند. بنابراین پیش از آنکه نارنجی یا آجری روشن را به کل دیوار یا اتاق اختصاص دهید، باید آنرا کاملاً آزمایش کنید. رنگها حتی با تغییر زمان و تغییر در میزان نور طبیعی، کاملاً تغییر ماهیت می دهند.

"قهوه ای با نیاز به امنیت و یک محیط راحت مرتبط است."

کهربایی رنگ گرمی است. در قسمت های ترجیح رنگ، نارنجی آنقدر رقیق می شود که به رنگ هلویی یعنی محبوب ترین رنگ مردان و زنان برسد. اما رسیدن به رنگی که به قرمز و به نارنجی متمایل نباشد کار سختی است. رنگهای نارنجی در عین حال، هم آرام بخش و هم تحریک کننده هستند. به همین علت برخی افراد نمی توانند آنها را تحمل کنند و برخی دیگر این رنگها را روحیه بخش می یابند. یک ترکیب خوب نارنجی قرمز، آرام بخش و قوی است بدون آنکه در کاربرد مایه های درخشان نارنجی یا قرمز افراط کند.

کهربایی یا آجری برای آشپزخانه ها و اتاق های نشیمن بسیار مناسب است، چون رنگهای جذاب در این محیط ها بسیار به کار می روند. کهربایی یا آجری برخلاف مایه های آبی نقره ای مثل فولاد ضد زنگ، کروم، آبی خاکستری یا یخ، حالت زندگی خاص خودش را دارد و انگار نور را باز می تاباند و گرمای خوبی به رنگهای مشابه خاکی می دهد، زیرا سیری رنگها را می شکند. جالب است که توجه کنیم که این ترکیب خاص رنگها در دیوارنگارهای مصر قدیم و نقاشی های غارهای اولیه یافت می شود.

"درخشش سطح فلز در مقابل خاکی خالص خوشایند است"

نقره ای اغلب در پرداخت و جلا کاربرد دارد تا رنگ آمیزی. به فولاد (ضد زنگ) کروم، روی و حلب سوراخ شده فکر کنید. تمام این سطوح بازتابنده، حالت روغنی و لوکسی به رنگهای خالص خاکی می دهند و درخشندگی خاصی روی لایه های ضخیم رنگ ایجاد می کنند. درخشش تند یک سطح فلزی در مقابل خاک خالص زمین، مثل مقایسه جالبی در این خصوص است. آشپزخانه ها، حمام و دستشویی هایی که سطوح کروم زیادی دارند، به همراهی آجری و قهوه ای نیاز دارند و این رنگها اگر روی قاب های تصاویر، لبه اثاثیه و سطوح میزها و جلای فلزات به کار روند، کنتراست خوبی برای رنگهای طبیعی تر ایجاد می کنند.

قهوه موکا

موکا، این رنگ سحر انگیز جالب، تیره ترین قهوه ای است که تقریباً به رنگ قهوه سیاه می رسد. این رنگ، مایه های تیره ای دارد که مثل نت های باس در موزیک شب، کشیده می شوند. مقداری رنگ کرم اضافه کنید. آنگاه نمونه کاملی از رنگهای مطبوع و غیر قابل تشخیص، از دانه کاکائو گرفته تا صدفی را خواهید دید. رنگهای مخملی متغیر روی یک کت از جنس پوست گربه برمه ای یا سایه روشن های نور روی پنجه ها یا نوک گوش او را در نظر بگیرید؛ ترکیب رنگهای بسیار شیک و جالبی را خواهید دید. این رنگها احتیاج به نام و نشان ندارند، چون در رده خاصی قرار دارند. وقتی این رنگها روی مواد مختلفی قرار گیرند، بهترین جلوه را خواهند داشت. مثلاً وقتی روی چرم و جیر مرغوب، ابریشم و کتان، مخمل، نخ پرز دار و خز مصنوعی به کار روند. این رنگهای موکا به طور طبیعی از چوبهای سخت جنگلی مثل آبنوس و ماهون به دست می آیند و روی جلای مومی مسطح یا لاک و الکل روغنی بسیار زیبا به نظر می آیند.

منبع: رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی/ [جوانا کاپستیک، مریل لوید]؛مترجم فرزانه سالمی؛ ویراستار مهسا ذوالریاستین- تهران؛پشوتن 1385

Link1 | Link2 | Link3

كليه حقوق اين سايت براي مهررنگ آلا محفوظ است

طراحي شده توسط مهررايانه آلا