VirtueMart
سبد خريد شما در حال حاضر خالي مي باشد.

خطا
  • JFTP::login: Unable to login
  • JFTP::write: Unable to use passive mode

میانگین امتیار کاربران: / 12
ضعیفعالی 

 

دو تکنیک در هنر پتینه کاری

1. تکنیک پتینه برنزی

مواد لازم :

رنگ قهوه ای تیره، کیلر، قلم مو، اکلیل طلایی

نحوه اجرا :

 

ابتدا از زیر رنگ قهوه ای یا تیره استفاده کرده و اثر خود را رنگ آمیزی می کنیم. پس از خشک شدن رنگ، به وسیله کیلر تمام سطح کار را پوشانده و کیلر می زنیم و سپس با قلم موی آغشته به کیلر که به نوک آن کمی اکلیل طلایی اضافه شده، تمام یا برخی نقاط برجسته کار را اکلیل می زنیم تا درخشنده و براق شود.

 

2. تکنیک رنگ شوی کردن کار

تعریف : این اصطلاح در واقع شستن یک شیء یا سطح کار با رنگ می باشد بطوریکه تنها گذر رنگ و هاله ای از رنگ مورد نظر روی سطح کار باقی بماند.

در واقع ما در این روش، فیلتری از رنگ جدید را روی کار ایجاد نموده ایم. انجام این روش به وسیله تمامی رنگ ها امکان پذیر است ولی رایج ترین آن ها :

رنگ سفید یا Wash-White

رنگ سیاه یا Wash- Black می باشد.

رنگ شوی کردن با رنگ سفید، طبیعتاً خاصیت روشن کنندگی و رنگ شوی کردن با رنگ سیاه، خاصیت تیره کنندگی و بخشیدن نوعی سنگینی و وقار در کار است.

این نکته را توجه داشته باشیم که اگر زیر رنگ ما طلایی باشد، پس از رنگ شوی کردن به وسیله رنگ سیاه، نمایی از جنس فلز به کار می بخشد.

مواد لازم :

رنگ مورد نظر، قلم مو یا اسفنج

نحوه اجرا : این تکنیک در مورد تمامی وسایل قدیمی خانه، ظروف و حتی سطح دیوار به کار می رود. ابتدا سطح مورد نظر را تمیز نموده و سپس رنگ انتخاب شده را به نسبت 1 به 7 رقیق می نماییم بطوریکه اگر رنگ ما محلول در آب باشد، نسبت رنگ ما 1 به 7 آب خواهد بود. ( این نسبت در حلال ها و رقیق کننده های دیگر نیز رعایت شود ).

پس از تهیه رنگ و ترکیب مورد نظر، آن را به سطح کار کشیده و رنگ آمیزی می نماییم. ( با قلم یا اسفنج که می بایست مقدار رنگ برداشته شده در حدی باشد که به اصطلاح شره نکرده و رنگ نریزد ).

در این روش امکان دارد برخی قسمت ها نازک و برخی ضخامت بیشتری داشته باشند که ایجاد تنالیته ها و سایه روشن های زیبایی کرده و به کار زیبایی خاصی می بخشند.

این نکته قابل ذکر است که در این روش، ما محدود به استفاده از یک رنگ نیستیم و می توانیم از دو رنگ با تنالیته های مختلف استفاده کنیم و با یک دستمال تمیز، رنگ را کنترل نماییم.

منبع : راهنمای آموزش قدم به قدم انواع تکنیک پتینه برای دکوراسیون داخلی / زهرا رسول زاده نمین. تهران : 1386

Link1 | Link2 | Link3

كليه حقوق اين سايت براي مهررنگ آلا محفوظ است

طراحي شده توسط مهررايانه آلا