VirtueMart
سبد خريد شما در حال حاضر خالي مي باشد.

خطا
  • JFTP::login: Unable to login
  • JFTP::write: Unable to use passive mode

میانگین امتیار کاربران: / 5
ضعیفعالی 

 

مواد کمکی در معرق کاری

 

1) خاتم : که در رنگ ها و طرح های هندسی مختلف ساخته می شود. طول لنگه تا 30 سانتی متر و عرض آن تا 5/2 سانتی متر و قطر آن تا 2 میلی متر است. برای برش خاتم از اره مویی فلز بر نمره صفر استفاده می شود.

 

2) سنگهای تزیینی : از سنگ های تزیینی پس از ساییدن و هم قطر کردن آن با چوب های معرق در معرق کاری استفاده می شود.

3) صدف : در معرق از صدف های طبیعی و مصنوعی استفاده می شود.

الف) صدف های طبیعی که در کنار سواحل دریا و اقیانوس ها یافت می شود و به آن گوش ماهی نیز می گویند. هر قدر اندازه صدف بزرگتر باشد، بهتر است. قبل ازاستفاده باید صدف ها را پوست زد و صاف و یکنواخت کرد.

ب) صدف های مصنوعی که در بازار هم یافت می شوند، گران قیمت می باشند. بعضی معرق کاران، خود اقدام به ساخت صدف می کنند. به این ترتیب که پلی استر را با پودر اکلیل یا پودر میکا مخلوط می کنند و مقداری نیز جوهر رنگ اتومبیل برای تغییر رنگ به آن اضافه می کنند. مثلاً برای ساخت صدف نقره ای از جوهر سرمه ای استفاده می کنند. سپس به آن خشک کن و نیز کبالت می افزایند و آن را روی سطح شیشه صاف که در جای مسطح قرار دارد و دور تا دور آن را قبلاً با چسب نواری کاغذی به اندازه دو تا سه میلی متر بیشتر از سطح ماده مورد نظر ( ضخامت صدف مصنوعی حدود 2 تا 3 میلی متر می باشد ) یعنی مجموعاً حدود 6 تا 7 میلی متر به دقت و محکم می چسبانیم تا ماده سیال از زیر نوار کاغذی به بیرون جریان پیدا نکند. تا خشک شدن صدف باید در کندن و استفاده از روی شیشه صبر کرد، زیرا ماده نرم فوق، قابلیت شکل پذیری و غیر یکنواخت شدن را دارد و همچنین جذب غبار و حباب های هوا را دارد. بنابراین باید در مکانی دور از نور مستقیم خورشید و ذرات گرد و خاک، خشک شود.

لازم به یاد آوری است که با تغییر رنگ جوهر، می توان صدف هایی را با رنگ های دلخواه درست کرد. مانند رنگ های قرمز، آبی، سبز، زرد . . . .

صدف های مصنوعی بهتر از صدف های طبیعی برش می خورد. در صورتی که صدف های طبیعي محکم تر و از لحاظ رنگ، محدودتر از نوع دیگرند و هنگام استفاده باید در آب آهک قرار داده شوند تا سفید شوند.

4) عاج : استخوان است و برای تهیه رنگ سفید از عاج استفاده می شود ولی به علت گرانی، کمتر مورد توجه و تمایل قرار می گیرد. جهت استفاده ، عاج استوانه ای را از وسط به دو نیمه کرده و از هر نیمه لایه هایی به ضخامت 2 تا 3 میلی متر به صورت باریک می برند. عاج طبیعی بیشتر در هند و افریقا می باشد.

5) استخوان چهار دست و پای شتر و بعضاً گاو را با محلول آب و آهک، تمیز و پاکیزه می کنند و مدت 6 ماه در آب و آهک قرار می دهند تا به صورت استخوان کاملاً سفید در آید.

6) فلزات : از ورقه های فلزاتی مانند برنج، مس، آلومینیوم، . . . که قطر آنها تا حدود 2 میلی متر باشد مورد استفاده قرار می گیرد که با اره فلز بر نمره صفر، بریده می شود.

7) فیبر سفید: ( شبه عاج ) که در بازار یافت می شود و خارجی می باشد. با اره مویی برش خورده و مصرف می شود.

منبع : آموزش معرق کاری / تألیف حمید طوجی تهران : ارمغان، 1379.

Link1 | Link2 | Link3

كليه حقوق اين سايت براي مهررنگ آلا محفوظ است

طراحي شده توسط مهررايانه آلا